Yedekleme

Veri yedeklemesi (Backup), veri yaşam döngüsünün en önemli aşamasıdır. Hangi verinin hangi sıklık ve yöntemle yedekleneceği, yedeklenen verinin hangi koşullarda saklanacağı doğru bir şekilde belirlenmelidir. Yedeklerden geri dönüş senaryolarının iyi planlanması gereklidir. Doğru bir yedekleme teknolojisi geridönüş senaryolarının başarısını belirler.

Veri yedekleme teknolojilerindeki önemli unsurlar; Sıkıştırma Oranı (Compression Ratio) ve Geri Dönüş (Restore) hızıdır. Yedeğin saklandığı ortamın (media) yedekten geri dönülebilirlik konusundaki önemi de dikkate alınmalıdır. 

Yedekleme çözümlerinde Tekilleştirme (Deduplication) teknolojisi bir devrim yaratmıştır. Tekilleştirme, klasik sıkıştırmaya göre çok daha yüksek oranlarda alınan yedeğin boyutunu küçültebilmektedir.

Yedekleme ile ilgili olarak şu soruları kendinize sormalısınız;

  • Şirketinizde en azından kritik bilgileriniz günlük yedekleniyor mu?
  • Yedeklenen bilgiler 24 saat içinde güvenli bir dış arşive gidiyor mu?
  • Yedek alınırken kontrol edilmesini sağlıyor musunuz?
  • Günlük-Haftalık-Aylık yedek alıyor musunuz? 
  • Yedeklemenizi manuel mi yoksa otomasyonla mı yapıyorsunuz?
  • Mevcut yedekleme sistem ve prosedürlerinizin durumu?
  • Mevcut felaketten kurtarma sistem ve prosedürlerinizin durumu?
  • Yedekleme çözümünüzün ileriye yönelik yeterlilik durumu?
  • Yedekleme ve kurtarma sisteminiz veri artışına göre mi? 

IT yapınızdaki bir günlük kaybın finansal olarak karşılığı ne kadardır? 

Yedekleme çözümleri konusunda birçok alternatif mevcuttur. Bunlardan profesyonel çözümleri değinilmesi gerekilirse;

Tape Yedekleme;

Burada bilgi çeşitli yazılımlarla çeşitli boyutlarda ve büyüklüklerde kartuşlara yedeklenir. Sıkıştırılmış olarak saklanır veri geri dönülmek istendiğinde orijinal haline getirilmesi gerekir. Kullanılan yazılımların yeteneğine göre belirli saatler atanıp bu saatlere iş tanımı yapılıp yedeklemeler otomatik olarak yapılabilmektedir. Yedeklenen datanın şirket dışına çıkması için alternatifsiz bir çözümdür.

Veri bire bir saklanmadığından geri dönüşünde sıkıntı yaşanabilmektedir. Kartuşun dış ortamdan etkilenmesi manyetik alanlardan geçmesi kartuşun eskimesi bu sebeplerin başında gelir.

NAS Depolama ürünleri;

Şirket içindeki bilgisayarlarınızdaki verilerinizi, çalışmalarınızı, dosyalarınızı tek merkezde toplayın, isterseniz network üzerinde paylaşın, isterseniz otomatik yedekleyen sistemlerdir. Ortak özelikleri büyük yedekleme alanları, yüksek hızda yedekleme ve geri dönme, verinin bire bir yedeklenmesi geri dönüşünü sorunsuz kılmaktadır. Buradaki dez avantaj yedeklerin şirket dışında çıkmaması.

Yedekleme çözümlerinde yanmaz kasalar bilgilerinizin belirli saatlerde ftp siteleri kullanılarak yedeklenmesi gibi birçok çözüm daha mevcuttur.

 

BUY NOW